Histerosalpingografia            

- ocena drożności jajowodówEvery business has a story.
Crowdo work with it.

Histerosalpingografia (HSG) jest badaniem polegającym na uzyskaniu obrazu jamy macicy i jajowodów przy użyciu promieni rentgenowskich. Obraz uzyskuje się poprzez wprowadzenie przez drogi rodne kobiety środka cieniującego (kontrastu).

Dbając o komfort pacjentki do tego celu używamy cienkich i nieinwazyjnych kateterów.

HSG umożliwia ocenę kształtu jamy macicy, ocenę zmian chorobowych jej błony śluzowej, a także ocenę przebiegu, drożności i kształtu jajowodów oraz zmian w okolicy przydatków macicznych.

Wskazania:
• diagnostyka niepłodności, dotycząca kontroli drożności jajowodów i wykluczenia zmian patologicznych w obrębie jamy macicy
• ocena skuteczności leczenia niedrożności jajowodów

Badanie jest wykonywane na zlecenie lekarza.

Do wykonania HSG potrzebne są wyniki badań

  • ginekologicznego i usg narządu rodnego
  • wymaz z szyjki ogólny i w kierunku Chlamydia trachoamatis,Ureaplasma, Mycoplasma
  • morfologia i CRP (ocena stanu zapalnego)

W dniu poprzedzającym badanie zaleca się spożycie lekkiej kolacji, w dniu badania lekkie śniadanie, a bezpośrednio przed badaniem należy opróżnić pęcherz moczowy.

Przed rozpoczęciem badania pacjentce podaje się leki przeciwbólowe i rozkurczowe oraz profilaktycznie antybiotyk dożylnie. Wykonującemu badanie prosimy zgłosić datę ostatniej miesiączki, ewentualne uczulenia na środki kontrastowe, a w trakcie informować o wszelkich nagłych dolegliwościach (np. ból, duszność, nudności).

Przebieg:
HSG wykonywane jest w pracowni rentgenowskiej szpitala CDT Medicus. Pacjentka leży jak podczas zwykłego badania ginekologicznego, zakładamy wziernik, który rozsuwając ściany pochwy uwidacznia szyjkę macicy, do której wprowadza się jednorazowy cewnik, przez który wstrzykuje się widoczny podczas prześwietlenia kontrast. Zazwyczaj wykonywane są jedno- dwa zdjęcia. Swobodne przedostanie się kontrastu do jamy brzusznej świadczy o drożności jajowodów, a wszelkie zaburzenia jego przepływu mogą wskazywać na nieprawidłowości.

Możliwe powikłania po badaniu:
- ból podbrzusza - często,
- plamienia- często,
- następowe stany zapalne-rzadko
- alergia na środek kontrastujący-rzadko.

Badanie wykonuje się po miesiączce, w pierwszej fazie cyklu, średnio do 10.-12. dnia (licząc od pierwszego dnia krwawienia). Nie wykonuje się go w czasie krwawienia miesiączkowego, nawet w przypadku niewielkiego krwawienia z ujścia zewnętrznego części pochwowej szyjki macicy. Zwykle trwa do 20 minut. Po jego zakończeniu pacjentka powinna do dwóch godzin pozostawać pod opieką lekarską lub pielęgniarską.

Nie ma przeciwskazań do współżycia po badaniu :)

59-100 Polkowice

ul. Józefa Chełmońskiego 5A

npsvitanova@gmail.com